13 Kasım 2011 Pazar

HASAN ALİ TOPTAŞ-GÖLGESİZLER


Yayınevi/yıl: İletişim/2011
Sayfa sayısı:232 sayfa


Elindeki makasın ucunu bir an için havaya dikip onuruma içilecek bir kadah gibi yavaşça kaldırarak , "Hoşgeldin beyim, " dedi berber.

İşte bu cümleyle başlıyor Hasan Ali Toptaş'ın büyüleyici romanı.Berber dükkanıyla, bilinmeyen bir köy arasında gidip gelen hikayede varoluş sorgulanıyor.Kim var kim yok?Hangimiz varız bu alemde?
Olaylar Berber Nuri'nin canı sıkıldığını söyleyerek kaybolmasıyla başlıyor.Sonra kayboluşların arkası geliyor.Köyün güzeller güzeli kızı Güvercin, Cennetin oğlu ve sonunda bu yokoluşlara çare bulmak için şehre giden muhtar.Her yokuluşda köy de yok olmaya varlığını sorgulamaya başlıyor.Anlatım harika.Kelimeri adeta beste yapar gibi arka arkaya sıralamış yazar.Dinlediğimiz melodi çok güzel.Satır aralarında ilginç ayrıntılar yakalayabilir dikkatli okuyucular

Hasan Ali Toptaş bir devlet memuru ve ilk kitabını kendi imkanlarıyla bastırmış ,daha sonra yazdığı birçok kitap ödül almış.Bu romanı da 1994 Yunus Nadi Roman Ödülü'nü almış.Kitap Ümit Ünal tarafından filme de çevrilmiş.Kitapları film olan yazarların film hakkındaki düşüncelerini merak etmişimdir hep.Yazarın kitabın filmi hakkındaki düşüncelerini buradan dinleyebilirsiniz.
Kitabı çok beğendim ve filmini de en kısa zamanda izlemek istiyorum.hasan Ali Toptaş kitaplarını okumak bir ayrıcalık gerçekten.

6 yorum:

cimcime dedi ki...

hiç okumadığım bir yazar ama merak ettim şimdi ...:))

nezleli karga dedi ki...

Benim son zamanlarda okuyup etkilendiğim kitaplardan biri oldu.
Tek kelimeyle tarif etsem ben de "büyüleyici" derdim sanırım.

Ceren dedi ki...

Adına vurulup aldığım ilk Toptaş kitabı. Okuyunca Sayın Toptaş'ın kalemine de vuruldum tabii.

Kitaplardan uyarlanan filmler, bir çok okur gibi beni de pek tatmin etmez. Ama Gölgesizler'in uyarlaması muhteşem. En kısa zamanda izlemeni tavsiye ederim.

ömür dedi ki...

Öncelikle yaptığınız işe saygı duyduğumu belirtmek isterim. lakin, son on yılın en iyi ikinci yazarı seçilen Hasan Ali Toptaş'ın "Gölgesizler" yorumunu daha iyi beklerdim. Birincisi Cıngıl Nuri' nin canı değil ruhu sıkılıyor, ki tamamen farklı şeylerdir. İkinci varoluş-yokoluş temasının çok kuru işlendiğini düşünüyorum değerlendirmenizde. Güçlü karakterlerden hiç söz edilmemiş, misal Cennet' in oğlu... Boş verin siz yine de sağ olun, okuduğunuz ve değerlendirdiğiniz için...

MOR AYRAÇ dedi ki...

ben filmini seyrettikten sonra okumuştum. Mükemmel bir kitap. tek bir eksiği bile yok...

MOR AYRAÇ dedi ki...

filmini izledikten sonra okumuştum. mükemmel bir kitap, tek bir eksiği bile yok...